Associazione dei Polacchi a Milano
Associazione dei Polacchi a Milano
Archivio eventi

Anni:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008  

30/12/2011
IN COSTRUZIONE

 Pagina in costruzione. Ci scusiamo per eventuali errori. Stamo inserendo gli eventi relativi ai 15 anni della nostra attività sul territorio milanese.


17/12/2011
INCONTRO NATALIZIO

W sobotę 17 grudnia w zapełnionej po brzegi sali Teatru Gregorianum odbyło się Spotkanie Polonijne z okazji Świąt Bożego Narodzenia, połączone ze szkolnym przedstawieniem jasełkowym „Wesoła Nowina” w wykonaniu uczniów Szkoły Polskiej w Mediolanie. 
Po słowach powitania i okolicznościowych krótkich przemówieniach rozbrzmiały w sali dźwięki kolędy „Wśród nocnej ciszy” w wykonaniu Aliny Konarskiej (sopran), członkini Związku Polaków w Mediolanie, która także zakończyła część artystyczną spotkania recitalem kolęd i pastorałek. Po wspólnej modlitwie uczestnicy spotkania, jak nakazuje tradycja, podzielili się opłatkiem. Niespodzianką dla najmłodszych było przybycie Mikołaja, który wręczył dzieciom paczki świąteczne z polskimi słodyczami.
Członkowie naszego Związku oraz grono rodziców uczniów Szkoły Polskiej czynnie przyczynili się do przygotowania gwiazdkowej oprawy spotkania, którą dopełniła specjalnie opracowana książeczka w graficznym opracowaniu członkini naszego Związku.

 

Zadanie zostało zrealizowane w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią  i Polakami za granicą w  2011 r.


30/11/2011
FESTA DI SANT'ANDREA 2011

30 listopada 2011 roku w mediolańskim pubie – pizzerii Ol Carlsberg odbyło się Spotkanie Andrzejkowe w ramach „Mediolańskich spotkań z tradycją”, w którym uczestniczyli członkowie Związku Polaków w Mediolanie oraz Sympatycy naszej organizacji.
Po kolacji przeszliśmy do tajemniczej dla niektórych uczestników części wieczoru- tradycyjnych wróżb andrzejkowych.  Na tę okazje przygotowaliśmy dwujęzyczne broszury opisujące polskie zwyczaje andrzejkowe. Nie obyło sie oczywiście bez tak bardzo wyczekiwanej wróżby jak lanie roztopionego wosku na wodę przez dziurkę od klucza.  Uczestnicy spotkania wróżyli sobie również przebijając szpilką papierowe serce z imionami przyszłej miłości jak również bawiąc się we wróżbę z kubeczkami. Niezliczone komentarze, żarty i rozmowy w bardzo miłym towarzystwie przeciągnęły się do późnych godzin wieczornych.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią  i Polakami za granicą w  2011 r.
15/11/2011
INCONTRO - 15 ANNI DELL'ASSOCIAZIONE DEI POLACCHI A MILANO

15  listopada ZPwM zorganizował dla członków, przyjaciół i sympatyków Jubileuszowe Spotkanie, które odbyło się w restauracji Calafuria, w centrum Mediolanu. Była to okazja, by wspólnie świętować 15-lecie istnienia naszego Związku. Specjalne podziękowania wraz z pamiątkową tabliczką nadania tytułu Honorowego Członka ZPwM i wyrazy szczerego uznania złożyliśmy na ręce Pani Aliny Kalczyńskiej Scheiwiller, znanej artystki grafika, członkini naszego Związku od pierwszych dni jego założenia oraz  płk.inż. Antoniego Mosiewicza, Członka Seniora, jedynego żyjącego na terenie północnych Włoch  kombatanta 2 Korpusu Polskiego,  który w tym roku ukończył 98 lat.

Zadanie zostało zrealizowane  w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią  i Polakami za granicą w  2011 r.
08/11/2011
MOSTRA - INCONTRO DI PIU' MONDI ATTRAVERSO L'ARTE. ARTISTI AUSER E ARTISTI IMMIGRATI

8 listopada w siedzibie Miejskiej Izby Pracy mieszczącej się w budynku o interesującym wystroju architektonicznym z lat 30-tych XX wieku miał miejsce wernisaż zbiorowej wystawy malarstwa i rzeźby  „Spotkanie z Innym  poprzez sztukę - Incontro di più mondi attraverso l'arte. Artisti Auser e Artisti Immigrati".
Trzy członkinie ZPwM: Ewa Czasak Brambilla, Ingrid Zanotti i Maria Rosa Zurawski zostały zaproszone do przedstawienia swoich prac. Otwarciu wystawy towarzyszył artystyczny happening. Ekspozycja trwała do 25 listopada, po czym, od lutego 2012 roku będzie się przemieszczać w inne, o historycznym znaczeniu, miejsca wystaw Mediolanu i Lombardii.
23/10/2011
MUSICA, PAROLE E IMMAGINI IN ONORE DEL BEATO GIOVANNI PAOLO II

23 października w parafii „Madonna dei Poveri” odbył się koncert ku czci Błogosławionego Jana Pawła II pod patronatem Urzędu Miasta Mediolan - Rady Dzielnicowej Strefy 7, Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie oraz Związku Polaków w Mediolanie.
„Aprite le porte a Cristo” – „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” to moment refleksji nad 27 latami Pontyfikatu błogosławionego Jana Pawła II wyrażony poprzez muzykę, obrazy i słowa. W bogaty program muzyczny w wykonaniu Chóru Polifonicznego „Madonna dei Poveri” pod batutą Davide Caia wplecione zostały poezje młodego Karola Wojtyły, ktore recytowalaw języku polskim członkini naszego Związku, Anna Kluska. Dla nieznających naszego języka Włochów zostały one później odczytane w wersji włoskiej. Momentom refleksji i zadumy nad słowami „Rekolekcji wielkanocnych”, „Myśląc Ojczyzna”, „Dzieci” i „Aktor” towarzyszyły jakże znane nam wszystkim utwory „Totus Tuus”, „Resta qui con noi”, Czarna Madonna”, „Abba Ojcze” i „Emmanuel”. Całości przesłania koncertu dopełniła wystawa fotograficzna Związku Polaków w Mediolanie- „Karol Wojtyła in bianco e nero”. Na prawie trzydziestu planszach zaprezentowane zostały bardziej i mniej znane czarno- białe zdjęcia Karola Wojtyły, które oglądać można było jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie. Wieczorowi towarzyszyła akcja charytatywna zorganizowana przez Zgromadzenie Oblatów św. Józefa. Dzięku hojności uczestników wieczoru zebrana kwota ponad 400 euro przekazana zostanie na zakup i remont domu pomocy dla dzieci z peruwiańskich Andów.

13/10/2011
MOSTRA DI MAŁGORZATA NIESPODZIEWANA E KRZYSZTOF SKORCZEWSKI A MILANO

13 października członkowie naszego Związku otrzymali specjalne zaproszenie od mającej przeszło 40-letnią tradycję, prestiżowej galerii Gabinet Grafiki il Mercante di stampe przy Foro Bonaparte, na inaugurację wystawy dwojga, o uznanym już dorobku, krakowskich artystów reprezentujących nie tylko dwie odległegeneracje twórcze, ale także różniących się stylem i tematyką, a jednak czymś połączonych. To, co ich łączy to potęga tworzenia, to studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, to wreszcie niezwykła znajomość i opanowanie technik sztuk plastycznych. W cyklu „Ciało, przestrzeń, natura, rytuały odrodzenia” przedstawione zostały prace Małgorzaty "Malwiny" Niespodziewanej (ur.1972) i Krzysztofa Witolda Skórczewskiego (ur.1947): ryciny, rysunki, akwarele i pastele. Oto słowa artystki o mediolańskiej wystawie: „Nie jest to wspólny projekt. To są jakby dwie inne wystawy - nawet w przestrzeni. Dla nas jednak ma to wspólny mianownik. Kiedy byłam na początku swojej drogi artystycznej, Krzysztof zainteresował się moją pracą. Tak się poznaliśmy. A teraz mamy razem wystawę, którą zaproponowała nam włoska marszandka, zupełnie niezależnie od naszej historii”.


27/09/2011
APERITIVO ITALO - POLACCO DEI GIOVANI

27 września liczna, przeszło czterdziestoosobowa grupa Młodej Polonii ZPwM spotkała się ponownie w Indiana Post Bar & Restaurant na powakacyjnym aperitifie. Było to już jedenaste spotkanie, poświęcone tym razem polsko-włoskim rozmowom o niedawnych, letnich podróżach, nowych znajomościach, planach na najbliższą przyszłość. Zjawiło się sporo nowych osób, zachęconych opowiadaniami tych, którzy już są członkami ZPwM. Wiele z nich śledzi naszą działalność w grupie facebooka. Na zakończenie wieczoru, który i tym razem przeciągnął sie do późna, wszyscy pytali o nasze przyszłe związkowe imprezy kulturalne i o datę następnego spotkania.
30/07/2011
XV EDIZIONE DELLE OLIMPIADI ESTIVE DELLE COMUNITA' POLACCHE ALL'ESTERO - BRESLAVIA

W dniach od 30 lipca do 6 sierpnia, w odbywających się we Wrocławiu Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych nie zabrakło przedstawicieli Polonii Włoskiej, w tym również członków naszego Związku. Pomimo niesprzyjającej pogody, w strugach deszczu, czteroosobowa grupa z Italii wzięła udział w wieczornej uroczystej Ceremoni Otwarcia Igrzysk. Flaga włoska niesiona była przez Ryszarda Szurkowskiego, jednego z najwybitniejszych zawodników w historii polskiego kolarstwa. W 28 konkurencjach rywalizowało prawie 1700 uczestników reprezentujących 32 kraje wszystkich kontynentów świata. Cały tydzień zmagań sportowych odbył się już w słonecznej i bardzo przyjaznej atmosferze sportowej.
Gratulujemy Przemkowi Simone Wolnemu zdobycia dla Polonii włoskiej dwóch srebnych medali w kategorii floretu i szpady oraz 13-letniemu członkowi ZPwM, Piotrowi Donà za zajęcie 9. miejsca w Mini Igrzyskach Juniorów w kategorii LA.

TVP WROCLAW RELACJE Z IGRZYSK OLIMPIJSKICH
31.07.2011 Relacja z uroczystości otwarcia XV Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Przemek Simone Wolny19/07/2011
L'APERITIVO ITALO-POLACCO DEI GIOVANI


Il 19 luglio, prima delle vacanze estive e su espressa richiesta dei membri del gruppo Giovane Polonia, si è svolto l'aperitivo italo-polacco presso Indiana Post Bar & Restaurant in zona Naviglio Grande, nel vivace quartiere di Porta Genova a Milano.

La partecipazione è stata alta e il crescente numero di partecipanti a questi incontri ci spinge sempre più a migliorare e a proporre sempre nuove attività con la nostra associazione.05/07/2011
CONCORSO “BYĆ POLAKIEM”

5 lipca 2011 r. w Sali Asamblowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie konkursu „Być Polakiem”. Galę rozpoczęto odśpiewaniem hymnu a następnie wicemarszałek Senatu RP Grażyna Sztark oraz prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski przekazali laureatom konkursu flagi polskie oraz wręczyli nagrody w postaci dyplomu, książek oraz „biletu” na dziesięciodniowy obóz w Poroninie. Pietro Casali, członek naszego Związku, został laureatem w kategorii prac multimedialych w grupie wiekowej 8-12 lat . Po wręczeniu nagród zaprezentowano fragmenty niektórych prac konkursowych. Spotkanie na Zamku zakończył przepiękny program artystyczny zatytułowany „Pod znakiem orła - w bieli i czerwieni...” wykonany przez Zespół Artystyczny Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Młodzi Polonusy zwiedzili także Sejm, Starówkę, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wilanów oraz odwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Od 8 do 18 lipca dzieci przebywały na obozie w Poroninie. Zorganizowane zostały także wycieczki do Zakopanego , Oświęcimia i Krakowa.
01/07/2011
ROZPOCZĘCIE POLSKIEGO PRZEWODNICTWA W RADZIE UNII EUROPEJSKIEJ

1 lipca we Wspólnotowym Centrum Badawczym (Joint Research Centre, JRC) Komisji Europejskiej w Isprze,nad Lago Maggiore, odbyły się uroczystości związane z rozpoczęciem polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Ceremonia inauguracyjna zorganizowana przez Komitet Organizacyjny Polskiego Semestru 2011w JRCwewspółpracy z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie rozpoczęła szereg imprez promujących osiągnięcia Polski w dziedzinach nauki, kultury, sportu i polityki. Członkowie Związku Polaków w Mediolanie brali udziałw tym ważnym wydarzeniu; w momencie wciągania na maszt polskiej flagi Alina Konarska (sopran) odśpiewała hymn narodowy, Miriam Casali w asyście dwojga dzieci, wszyscy ubrani w polskie stroje ludowe, niosła biało –czerwoną flagę gotową do wciągnięcia na maszt. Tego samego dnia, jako pierwsze wydarzenie z bogatego programu promocyjnego, została otwarta wystawa ”ENIGMA. ODSZYFROWAĆ ZWYCIĘSTWO”. Na następne miesiące zaplanowane zostały wykłady znanych osobistości, wystawy i koncerty polskich artystów.
21/06/2011
LA NOTTE DI KUPAŁA - PIZZATA ITALO-POLACCA DEI GIOVANI

21 czerwca o godzinie 20.00 rozpoczęła się Sobótka - Noc Kupały w Mediolanie zorganizowana przez ZPwM, w ramach kolejnego z serii polsko-włoskich Spotkań Młodych. Tym kolejnym przedsięwzięciem ZPwM - grupa Młodej Polonii, pod dynamiczną dyrekcją dwóch noszących to samo imię członkiń Zarządu: Anny Kluski i Anny Maciąg, zainaugurowała cykl imprez o nazwie „Mediolańskie spotkania z Tradycją”.
Postarano się, aby rozesłane zaproszenia z opisem tej prastarej tradycji słowiańskiej obchodzonej w najkrótszą noc roku dotarły nie tylko do członków ZPwM, ale też do wielu innych osób, w szczególności Włochów, coraz częściej zainteresowanych Polską i naszymi tradycjami. Podczas czerwcowego spotkania Młodych w pubie–pizzerii Carlsberg długo opowiadano o wróżbach, wiankach i wielu innych Sobótkowych zwyczajach. Ciekawość wzbudziły odczytywane po polsku teksty o przepowiadaniu przyszłości i wspólne ich tłumaczenie na język włoski. Do późna trwały rozmowy i komentowanie specjalnie na ten wieczór przygotowanych przez organizatorki materiałów z opisami tradycji świętojańskich.
29/05/2011
FESTA DI PRIMAVERA POLACCO- ITALIANA

29 maja już po raz piętnasty uczestniczyliśmy w dorocznym, tym razem jubileuszowym, Wiosennym Spotkaniu Polonii, które odbyło się z dala od miejskiego chaosu, w restauracji il Naviglio Grande, usytuowanej w pobliżu kanału, którego wolno płynąca woda przypomina, że to tędy w piętnastym wieku transportowano barki wypełnione białym marmurem z miejscowości Candoglia w okolicach jeziora Maggiore, do budowymediolańskiej Katedry. Specjalny program gier, zabaw i konkursów dla najmłodszych cieszył się ogromnym powodzeniem.
Jak co roku wszystkie dzieci otrzymały dyplomy uczestnictwa w Spotkaniu, połączonym z obchodami Dnia Dziecka. Zostały również obdarowane książkami w obu językach oraz polskimi słodyczami. 12–letni członek naszego Związku Pietro Casali, laureat konkursu „Być Polakiem” warszawskiej fundacji pozarządowej "Świat na Tak" otrzymał pamiątkowy dyplom uznania ZPwM. Nagrody czekały także na dorosłych, bowiem spotkanie zakończyła loteria, w której dwie główne nagrody stanowił 3-dniowy pobyt dla dwóch osób w Zakopanem. Nie mogło również zabraknąć nagród książkowych, o co zadbał nasz Związek, fundując ciekawe pozycje o tematyce turystycznej i krajoznawczej.
Wśród zaproszonych mieliśmy przyjemność gościć wicekonsula RP w Mediolanie, Panią Aleksandrę Kobacką. Specjalne podziękowania za cenne wsparcie kierujemy pod adresem Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie, Polskich Linii Lotniczych LOT, Grupy TRIP oraz Szkoły Językowej The Language Exchange.


29/04/2011
INAUGURAZIONE DELLA MOSTRA FOTOGRAFICA „KAROL WOJTYŁA IN BIANCO E NERO”

Z okazji beatyfikacji papieża Jana Pawła II , Związek Polaków w Mediolanie wraz ze stowarzyszeniem Pontenure Kultura i Sztuka, przy współpracy: Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie, stowarzyszenia Wspólnota Polska, Gminy Pontenure, Parafii św. Piotra w Pontenure, UMiG Olkusz, MOK Olkusz i Parafii św Andrzeja Apostoła z Olkusza zorganizował w dniach 29 kwietnia – 7 maja br.,w reprezentacyjnej Villi Raggio w Pontenure wystawę zatytułowaną: „ Karol Wojtyła in bianco e nero”. Na wystawie zostały zaprezentowane zdjęcia Karola Wojtyły z lat młodości w tym kilkazdjęć które nie były jeszcze nigdy prezentowane poza granicami Polski. Część zdjęć była prezentowana po raz pierwszy za granicami kraju, na wystawie w Mediolanie zatytułowanej „Nieznany Wojtyła” w październiku 2010 roku. Wszystkie te zdjęcia pochodzą z przełomu lat 60- tych i 70-tych i zostały wykonane podczas wizyt duszpasterskich ówczesnego Kardynała Wojtyły w Olkuszu i Gorenicach. Wystawę dopełniłyinne, znane zdjęcia Papieża.Celem wystawy było uczczenie wielkiego wydarzenia jakim była beatyfikacja Jana Pawła II oraz przybliżenie mieszkańcom Pontenure i regionu Piacenzy jego niezwykłej osobowości. Kuratorem wystawy była Teresa K. Musiał Casali.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią  i Polakami za granicą w  2011 r.


23/04/2011
TRADYCYJNE POŚWIĘCENIE POKARMÓW

W Wielką Sobotę 23 kwietnia 2011 Polonia Mediolanu i okolic licznie zgromadziła się w kościele S. Maria alla Porta aby pod przewodnictwem ks. Grzegorza Ryngwelskiego wziąść udział w uroczystym nabożeństwie tradycyjnego poświęcenia pokarmów.

Tego samego dnia w kościele pw św. Piotra w Pontenure( Pc ) ks. Kazimierz Stelmach poświęcił pokarmy dla Polaków z regionu Piacenzy.19/02/2011
L'ASSEMBLEA GENERALE ANNUALE

IN COSTRUZIONE - W PRZEBUDOWIE 


19/02/2011
L'APERITIVO ITALO-POLACCO DEI GIOVANI

IN COSTRUZIONE - W PRZEBUDOWIE


16/01/2011
LA SANTA MESSA SOLENNE DELLA COMUNITÀ POLACCA DI MILANO

Domenica 16 gennaio 2011 alle 11.00 abbiamo partecipato alla Santa messa solenne, che si è svolta, come al solito, nella chiesa di Santa Maria alla Porta. La messa è stata celebrata da Don Marian Burniak, il quale ogni anno incontra la comunità polacca di Milano. Dopo la funzione, per il pranzo sociale di gruppo molto numeroso, è stato scelto il ristorante tradizionale malesiano Mei Lin.


Per richiedere informazioni


Italiano
Polaków
Nessun evento
facebook twitter youtube
 
 
Accessi al sito 450.154