logo

BOOKCITY 2014

Z przyjemnością  zawiadamiamy, żeZwiązek Polaków w Mediolanieuczestniczy w trzeciej edycji

Bookcity 2014.W ramach spotkań literackich i performance artystycznych zatytułowanych

„Scritti dalla Città Mondo”zapraszamy na prezentację“Między italofobią a italomanią – obraz Włoch w literaturze i sztuce polskiej” mgr Karoliny Kowalcze,lektorki języka polskiego na Uniwersytecie w Genui orazmgr. Fabrizia Scortecci,slawistki, przewodnika turystycznego w języku polskim na terenie prowincji Genui.Spotkanie odbędzie się w niedzielę 16 listopada o godz. 16.00 w Palazzina Liberty

, Largo Marinai d’Italia, Mediolan. Wstęp wolny.Dojazd: Autobus 60, 62, 73 / tramwaj 12, 27.


“Między italofobią a italomanią – obraz Włoch w literaturze i sztuce polskiej”

Kontakty polsko-włoskie mają wielowieczną tradycję. Występują niemal na każdej płaszczyźnie kultury, sztuki oraz życia społecznego Polaków i Włochów. Autorki spotkania przybliżą charaktertych relacji i wyjaśnią, dlaczego od wieków oscylują one pomiędzy tak skrajnymi postawami, jak uwielbienie i pogarda. Spotkanie wzbogacą wybrane fragmenty dzieł literackich, piosenki i zdjęcia, dzięki którym autorki przedstawią świadectwa, jakie o “słonecznej Italii” zostawili po sobie ntelektualiści polscy od renesansu aż po dziś dzień. Odwołując się do twórczości m.in. takich znanych pisarzy jak A. Mickiewicz, H. Sienkiewicz, M. Konopnicka, Z. Herbert czy Cz. Miłosz oraz do różnych przejawów kultury i tradycji polskiej (także sztuki kulinarnej!), spróbujemy zrozumieć genezę i przyszłość słynnego cytatu autora Quo Vadis, który głosi, że“Każdy człowiek cywilizowany ma dwie ojczyzny: własną i Włochy”.

Spotkanie poprowadzą:Fabrizia Scortecci

, slawistka, przewodnik turystyczny w języku polskim na terenie prowincji Genui iKarolina Kowalcze

, lektorka języka polskiego na Uniwersytecie w Genui. Obydwie są członkamiStowarzyszenia kulturalnego “Gulasch”,organizacji non profit założonej w 2013 r. w Genui w celu promowania szeroko pojętej kultury wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a szczególnie Polski.


Collage Andrale
Udostępnij:

stopka
stopka