logo

Bycie dzieckiem jest ważne – Dzień Dziecka, jego historia i obchody

Och, ty beztroskie dzieciństwo, utracone raz na zawsze, niechaj chociażby dziecko w nas nie zniknie bez słowa! Nie, to nie jest inwokacja z jakiegoś wiersza. To tylko moje westchnienie, jako wstęp do tekstu o Międzynarodowym Dniu Dziecka obchodzonym w Polsce 1 czerwca.

Datę 1-go czerwca zna w Polsce bodajże każde dziecko i czeka z utęsknieniem na ten dzień, kiedy już czuć wakacje w powietrzu i oddycha się większą swobodą, kiedy pogoda – najczęściej – dopisuje, zachęca do spacerów i przebywania na zewnątrz. Wspaniały to moment, aby również otrzymać jakiś upominek i utrzymać się w przekonaniu, że bycie dzieckiem jest ważne.

Dziecięctwo i dorastanie

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że do połowy XVIII w. koncepcja rozwoju dziecka praktycznie nie istniała. Społecznie osoba stawała się istotna dopiero od momentu jej bycia użytecznym dla innych, pracy, walki, założenia rodziny. Średniowieczne traktaty opisywały dzieci tylko z punktu widzenia fizycznego i wszelkich braków czy niedostatków względem człowieka dorosłego. Pomijany całkowicie aspekt rozwoju psychologicznego i dorastania. Tak było do czasu, gdzie w 1762r. Jean-Jacques Rousseau opublikował traktat “Emil, czyli o dorastaniu”, w którym opisał i zdefiniował dzieciństwo.

Dzień Dziecka formalnie

Jak wiadomo w Polsce Dzień Dziecka jest świętowany 1-go czerwca każdego roku, ale w różnych krajach ma  miejsce kiedyindziej. Wynika to z dowolności jaką w tej kwestii dopuszcza Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, które pozwala, aby kraje obchodziły święto w wybranym dla siebie terminie. 

Już ponad 100 lat temu pojawiły się pierwsze wzmianki o Dniu Dziecka. A w 1925 r. w Genewie zorganizowano Światową Konferencję na Rzecz Dobra Dzieci.

Pierwsze ochody Dnia Dziecka miały miejsce na długo przed tym wydarzeniem. Trzeba cofnąć się do 1857r. , wówczas amerykański pastor Charles Leonard ustanowił w drugą niedzielę czerwca obchody Dnia Róży, nazwanej następnie Niedzielą Kwiatów a wreszcie Dniem Dziecka.

Sam Dzień Dziecka ustalono dopiero 20 listopada 1954r. Decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, celem rozpowszechniania i respektowania praw dziecka oraz promowania wszystkich działań na ich rzecz.

W 1959r. przyjęto Deklarację Praw Dziecka, wedle której każde dziecko ma prawo do normalnego rozwoju i opieki, a ludzkość jest zobowiązana do zapewnienia mu tego, co ma najlepsze.  Następnie w 1989r. Konwencję o Prawach Dziecka.

Historia Dnia Dziecka w Polsce

Również w Polsce oddolnie obchodzono święto zanim jeszcze zostało ono uchwalone oficjalnie. W 1929r. z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki na Dzieckiem Dzień Dziecka był obchodzony 22 września. Tego dnia nie odbywały się lekcje. Zazwyczaj po mszach w szkołach, odbywały się uroczostości i zabawy, a dzieciom ofiarowywano słodycze.

1 czerwca

W 1949r. Światowa Demokratyczna Federacja Kobiet zaproponowała 1 czerwca, jako najlepszą datę obchodzenia Dnia Dziecka i obrony Dzieci przed złem tego świata. 

Na początku lat 50. na apel ten przystały państwa bloku komunistycznego, inicjując – w ten sposób – od 1952r. obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka również w Polsce.

Obchody

Od 1994 r. w Polsce tego dnia obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży, podejmując uchwały i rezolucje dotyczące spraw młodych polskich pokoleń. Ten pomysł został podchwycony również przez przedstawicieli innych krajów, które pozwalają dzieciom zasiadać w izbach parlamentarnych tychże krajów.

W szkołach jest to za zwyczaj luźniejszy dzień, w którym odbywają się różne olimpiady sportowe i inne zabawy. 

Dzień Dziecka jest świętem rodzinnym i ciepłym, w którym każde dziecko powinno czuć, że jest ważne tak samo jak dorośli. Przecież to dzisiejsze dzieci będą tworzyły naszą przyszłość. 

Życzenia

Dla wszystkich Dzieci – tych małych i dużych – Związek Polaków w Mediolanie składa najlepsze życzenia. Niech ten dzień będzie cudowną i bezwarunkową deklaracją miłości i zaufania a także szacunku do istoty ludzkiej niezależnie od jej wieku. 

Autorka: Adriana Fontanarosa

Na podstawie: 

https://mamotoja.pl/rodzina/swieta-i-uroczystosci/skad-sie-wzial-dzien-dziecka-zyczenie-prezenty-i-zabawy-na-to-swieto-27020-r1/

https://www.kalendarzswiat.pl/dzien_dziecka

https://www.naszeszlaki.pl/archives/40726

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2022/06/01/dzien-dziecka-historia/

Zdjęcie: Alexander Grey – https://www.pexels.com/photo/a-kid-with-multicolored-hand-paint-1148998/

Udostępnij:

stopka
stopka