logo

MAJOWKA CZYLI WIOSENNE SPOTKANIE POLONII MEDIOLAŃSKIEJ
24/05/2013

SEMINARIUM POSWIECONE POSTACI JANUSZA KORCZAKA “GIORNALISTI SUI BANCHI DI SCUOLA. LA PRATICA DEL GIORNALE SCOLASTICO TRA RICERCA E DIDATTICA”

W piątek 24 maja w prestiżowej Krypcie Aula Magna Uniwersytetu Katolickiego „Sacro Cuore” w Mediolanie miało miejsce uroczyste zakończenie wydarzeń poświęconych postaci Janusza Korczaka, które zainicjowane zostały we wrześniu ubiegłego roku wystawą „Król dzieci” i projekcją filmu Andrzeja Wajdy „Korczak”.

Powitalne słowa do uczestników majowej konferencji „Dziennikarze w szkolnych ławkach. Gazetka szkolna w badaniach i w dydaktyce” ( “Giornalisti sui banchi di scuola. La pratica del giornale scolastico tra ricerca e didattica”) wygłosili p. Zuzanna Schnepf-Kołacz, Wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie, p. Jadwiga Chabros, Prezes Związku Polaków w Mediolanie oraz p. Morena Modenini, dyrektor Regionalnego Biura ds. Szkolnictwa. Całość wykładów, których moderatorem był prof. Pier Cesare Rivoltella, dyrektor ośrodka CREMIT, pozwoliła uczestnikom na zapoznanie się z poszczególnymi aspektami dziennikarstwa w szkolnictwie dawniej i dziś, które widoczne są dzięki pracy „szkolnych dziennikarzy” na przestrzeni wielu lat, z nowymi tendencjami proponowanymi dzieciom i młodzieży przy zastosowaniu najnowszych dostępnych technologii w szkole oraz z planami na najbliższą przyszłość pozwalającymi na aktywny udział najmłodzego pokolenia w kreowanie aktywnego udziału w życiu społeczeństwa. W popołudniowej części spotkania nauczyciele i uczniowie szkół uczestniczący w laboratoriach poświęconych technice video, blogów i gazetek szkolnych w formacie elektronicznym doskonalili swoje umiejętności pod czujnym okiem wyspecjalizowanej kadry pracowników CREMIT.
24/05/2013

KONKURS KORCZAKOWSKI – PRAWA DZIECKAInicjatywą łączącą październiową wystawę z okazji Roku Korczakowskiego i sympozjum majowe był konkurs dla uczniów szkół lombardzkich na opracowanie gazetki szkolnej w formie elektronicznej mający na celu popularyzację postaci Starego Doktora.

Idea konkursu opracowanego przez centrum badań CREMIT, Związek Polaków w Mediolanie oraz Biuro ds. Szkolnictwa w Lombardii nawiązywała do inicjatorskiej propozycji Janusza Korczaka – „Małego Przeglądu”, szczególnego w swoim rodzaju pisma dla dzieci i młodzieży, którego pierwsze wydanie ukazało się 9 października 1926 roku jako piątkowy dodatek do warszawskiej gazety „Nasz Przegląd”.


Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród laureatom oraz przedstawienie nagrodzonych prac wpisały się w końcową część piątkowego Seminarium –


dla zwycięzców Związek Polaków w Mediolanie ufundował nagrody pomocne w szkolnej pracy dziennikarskiej najmłodszych reporterów

.

Wręczenia okolicznościowych dyplomów i nagród dokonała Pani Konsul Zuzanna Schnepf-Kołacz z Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie oraz Wiceprezes Związku Polaków w Mediolanie, pani Anna Kluska, która była również jednym z jurorów oceniających nadesłane prace konkursowe przez szkoły z regionu Lombardii.1° miejsce


Blog – “OGNIRAGAZZOHADIRITTODI”


Scuola Secondaria di 1° grado, Classi Seconde, Istituto Comprensivo “Silvio Pellico”
2° miejsce


Blog- “UN MONDO DI DIRITTI”

Scuola Secondaria di 1° grado, Classe 2 G Istituto Comprensivo di Malnate

3° miejsce

E-book –

“DIRITTI, CHE PAROLA GRANDE”

Scuola dell’Infanzia, Istituto Comprensivo “Marzabotto”, Sesto San Giovanni


Ostatnia część dnia jakże bardzo nawiązującego do postaci Janusza Korczaka i jego ideałów wzbogacona została przez projekcję filmu krótkomerażowego „Sulla punta dei piedi”(foto: Anna Kluska)
21/05/2013

PREZENTACJA KSIAZKI ”GLI EROI DI MONTECASSINO. STORIA DEI POLACCHI CHE LIBERARONO L’ITALIA”
13/05/2013

KONFERENCJA „JAN KARSKI. UNA MISSIONE PER L’UMANITA’”11/05/2013

KONCERT “CONCORSI DI CANTO LIRICO CON LE PIU’ BELLE ARIE D’OPERA ITALIANA”06/05/2013

KONCERT PIOTRA ANDERSZEWSKIEGO


Piotr Anderszewski, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia, wystąpił w Mediolanie w ramach “Wieczorów Muzycznych”.

Polski artysta urodzony w 1969 roku, w kosmopolitycznej polskiego ojca i wegierski matki, Anderszewski rosnie w Paryzu, studiowal w Lyonie, przeniósl sie do Kalifornii.

Mówi tylko tlumacza na najwyzszym poziomie, jest jeden artysta, który lubi “go do epicentrum emocji.”

Podczas koncertu artysta wykonal dwa Suite Bacha (angielski Suite Nr. 3 i francuski Suite Nr. 5).
12/04/2013

KONCERT Z OKAZJI SETNEJ ROCZNICY URODZIN WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO


12 kwietnia ZPwM zorganizował dla swych członków wspólne wyjście na wyjątkowy koncert w Auditorium di Milano z okazji setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, światowej sławy kompozytora i dyrygenta, zmarłego w 1994 roku w Warszawie.


Dla członkówZwiązku została przewidziana specjalna promocja obejmująca nie tylko wstęp na koncert, ale także spotkanie się przed koncertem w foyer Audytoriumna Happy Hour, od godziny 18,30.

W programie koncertu pierwszym utworem była monumentalna V Symfonia Gustava Mahlera, a następnie “Koncert nr 1 na wiolonczelę i orkiestrę” Lutosławskiego, którego nuty zabrzmiały pod batutą maestro Olega Caetaniego, częstego gościa mediolańskiej Orkiestry Symfonicznej im. G.Verdiego. Utwór ten został napisany w latach 1969-1970 na prośbę Mścisława Rostropowicza, który stał się jego pierwszym wykonawcą.

Solistą wieczoru był młody armeński wiolonczelista, Alexander Chaushian.
16/03/2013

XVIII DOROCZNY WALNY ZJAZD ZWIĄZKU POLAKÓW WE WŁOSZECH


16 marca w Domu Polskim Jana Pawła II przy Via Cassia w Rzymie odbył się XVIII doroczny Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech. Wzięli w nim udział delegaci i obserwatorzy z organizacji polonijnych zrzeszonych w federacji.

Wśród zaproszonych obecni byli Pan Wojciech Ponikiewski, Ambasador RP przy Kwirynale, goście z Polski i z Włoch, przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych.

Związek Polaków w Mediolanie reprezentowany był przez pięć naszych koleżanek delegatek, Jadwigę Chabros, Annę Kluskę, Annę Maciąg, Ewę Klimczak i Davide Cicu.23/02/2013

WALNE ZEBRANIE ZWYCZAJNE ZWIĄZKU POLAKÓW W MEDIOLANIE


Dnia 23 lutego 2013 r. w Teatrze Libero w Mediolanie odbyło się doroczne Walne Zebranie Związku Polaków w Mediolanie, które zatwierdziło Sprawozdanie Finansowe za rok 2012 i Sprawozdanie Zarządu z działalności w roku ubiegłym.

Walne Zebranie podjęło uchwałę o utrzymaniu składki członkowskiej w wysokości 25 euro dla każdego członka oraz 15 euro dla każdego członka rodziny, studentów i osób przebywających przez krótki okres we Włoszech i dokonało wyboru delegatów na XVIII Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech.

Związek Polaków w Mediolanie reprezentowany będzie przez Jadwigę Chabros, Annę Kluskę, Annę Maciąg, Ewę Klimczak i Davide Cicu.


(fot: A.Kluska, R.Jachna)21/02/2013

WERNISAŻ WYSTAWY “SPOTKANIE ROŻNYCH ŚWIATOW POPRZEZ SZTUKE. KONFRONTACJA ARTYSTÓW RÓŻNYCH NARODOWOŚCI


W czwartek 21 lutego o godzinie 18,30 w Casa delle Culture del Mondo w Mediolanie mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystej inauguracji ostatniej edycji mobilnej wystawy ”Spotkanie różnych światów poprzez sztukę. Konfrontacja artystów różnych narodowości” z udziałem członkiń Związku Polaków w Mediolanie: Ingrid Zanotti, Kristiny Kuncevic, Maria Rosa Zurawski i Zyty Wysockiej.

Wystawę można zwiedzać do 3 marca 2013 roku w Casa delle Culture del Mondo, ulica G. Natta, 11 w Mediolanie. Dojazd metrem M1(Lampugnano).


(fot: R.Jachna, B.Grzywacz, A.Kluska)

13/02/2013

POLSKO-WŁOSKI APERITIF ZWIĄZKU POLAKÓW W MEDIOLANIE


W środę 13 lutego w lokalu

Drive Your Dream Cafè

, Galleria de Cristoforis w Mediolanie odbyło się karnawałowe spotkanie – aperitivo Związku Polaków w Mediolanie. Wspólny lutowy wieczór był doskonałą okazją aby spotkać się w gronie przyjaciół i znajomych w samym sercu Mediolanu wymieniając doświadczenia związane z życiem tutejszej Polonii, jak również przedstawiając propozycje działalności na najbliższe miesiące.


(foto: A.K.)

28/01/2013

SPOTKANIE Z PISARZEM URI ORLEV


28 stycznia 2013 roku, z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz z okazji opublikowania we Włoszech (wyd. Giuntina, 2013) wierszy Uri Orleva “Poesie scritte a tredici anni a Bergen Belsen (1944)”, w Sali Napoleonica Uniwersytetu Państwowego w Mediolanie odbyło się spotkanie z autorem. Uri Orlev urodził się w 1931 roku jako Jerzy Henryk Orłowskiw zasymilowanej rodzinie żydowskiej w Warszawie. W bogatej twórczości (ponad trzydzieści książek) ten poeta i pisarz izraelski powraca często do historii swego tragicznego dzieciństwa w latach Zagłady. Spotkanie z Uri Orlevem, znanym na świecie autorem książek, głównie dla dzieci i młodzieży, wzbudziło bardzo duże zainteresowanie wśród słuchaczy, którzy, na zakończenie spotkania dyskutowali na temat historii jego życia i jego twórczości. Sara Ferrari, kuratorka i tłumaczka zbioru poezji Orleva prezentowała wiersze, a uczestnicząca w spotkaniu p. Zuzanna Benesz z Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie przedstawiła historię pisarza, jednego z bohaterów wystawy stałej Muzeum. W wydarzeniu wzięli udział również Konsul Generalny RP w Mediolanie Jerzy Adamczyk oraz Wicekonsul Zuzanna Schnepf-Kołacz.20/01/2013

UROCZYSTA MSZA ŚW DLA POLONII MEDIOLAŃSKIEJ


W niedzielę 20 stycznia 2013 roku Polonia mediolańska i lombardzka spotkała się na dorocznej uroczystej mszy świętej w polskim kościele Santa Maria alla Porta.

Nabożeństwu przewodniczył specjalnie przybyły z Rzymu na spotkanie z rodakami ksiądz Marian Burniak, od przeszło czterdziestu lat opiekun duchowy Polaków w całych Włoszech, a koncelebrantem był ksiądz Grzegorz Ryngwelski, kapelan Polonii w Mediolanie.

Po mszy, w bardzo licznym w tym roku, bo prawiesześćdziesięcioosobowym gronie, odbył się wspólny obiad zorganizowany przez nasz Związek w pobliskiej restauracji „La scrofa semilanuta”. Na spotkaniu mieliśmy przyjemność gościć p. Jerzego Adamczyka, Konsula Generalnego RP w Mediolanie, księdza Mariana Burniaka i księdza Grzegorza Ryngwelskiego.


(fot.A.Kluska, U.Masini)

03/01/2013

KONCERT ORKIESTRY SYMFONICZNEJ G.VERDI W MEDIOLANIE

Na zaproszenie otrzymane z Auditorium di Milano Fondazione Cariplo w czwartek 3 stycznia członkowie Związku Polaków w Mediolanie mieli przyjemność uczestniczyć w koncercieOrkiestry Symfonicznej G.Verdi w Mediolanie „Strauss e Bruckner, il grande abbraccio della Mitteleuropa tra Ottocento e Novecento”.


(foto. LaVerdi)01/01/2013

WAŻNY KOMUNIKAT

Zawiadamiamy o zmianie adresu siedziby naszego Związku. Aktualny adres do korespondencji jest następujacy:

Związek Polaków w Mediolanie

c/o studio legale Casale Cicu Lombardo

Viale Monza, 16

20127 MilanoJak zasięgnąć informacji

Udostępnij:

stopka
stopka