logo

WIECZÓR SOLIDARNOŚCI


Z okazji 25. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów do polskiego Parlamentu, Konsulat Generalny RP w Mediolanie z wielką przyjemnością zaprasza Państwa na inaugurację wystawy “Solidarność nei documenti della Fondazione Giangiacomo Feltrinelli”. Jej otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie z polskimi i włoskimi bohaterami tamtych czasów, którzy, wobec niepewnej sytuacji w Polsce, dokumentowali działalność Solidarności i stworzyli jej archiwum w Fondazione Feltrinelli.

Podczas spotkania odbędzie się ceremonia wręczenia włoskim laureatom Luigi Cal, ks. Aldo D’Ottavio, Krystynie Jaworskiej, Sauro Magnani, Wandzie Romer Sartorio i Giovanni Vizio Medali Wdzięczności, przyznanych przez Europejskie Centrum Solidarności za pomoc dla Polski w walce o wolność i demokrację. Wydarzenie odbędzie się

10 czerwca 2014 r., o godz. 18.00 w siedzibie Fundacji Feltrinelli,

via Romagnosi 3 w Mediolanie, gdzie wystawa będzie pokazywana do 15 lipca. Po raz pierwszy przechowywane w archiwum Fondazione Giangiacomo Feltrinelli bogate materiały dotyczące Solidarności zostaną pokazane szerokiej publiczności, opowiadając historię od  jej powstania w sierpniu 1980 r. do wyborów 4 czerwca 1989 r., które przyniosły niekwestionowane zwycięstwo Solidarności i początek demokratycznych zmian w Polsce. W ślad za Polską kolejne społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wypowiedziały posłuszeństwo komunistycznej władzy, co doprowadziło do ostatecznego rozpadu tzw. bloku sowieckiego jesienią 1989 roku. Jednocześnie dokumenty zgromadzone w Fondazione Feltrinelli stanowią wyjątkowe świadectwo działalności pojedynczych osób lub zorganizowanych komitetów w północnych Włoszech wspierających Solidarność w Polsce. Konsulat zrealizował wystawę wspólnie z Fondazione Giangiacomo Feltrinelli, pod patronatem Comune di Milano oraz we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, Istituto di studi storici Gaetano Salvemini oraz Università degli Studi di Torino.

„Wieczór Solidarności” w Mediolanie zakończy się pokazem

filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Uomo della speranza” o godz. 21.00 w kinie Palestrina

, via Palestrina 7 (bilety na seans w cenie 7 euro, ulgowe – 5 euro).


Udostępnij:

stopka
stopka