logo

Hej kolęda, kolęda – 26 listopada 2023 – godz.16:00 – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 3-6 lat i 7-12 lat – relacja

Związek Polaków w Mediolanie i Ludoteka Polska w Mediolanie “Na wyspach Bergamutach” miał przyjemność zaprosić dzieci w wieku od 3 do 6 lat i od 7 do 12 lat wraz z rodzicami na spotkanie w niedzielę 26 listopada 2023 o godzinie 16:00 – 18:30.

pt.:”Hej kolęda, kolęda”

Za kilka dni, gdy spadnie śnieg,zapłonie pierwsza gwiazdka.Spotkamy się, by spędzić czasw rodzinnych ciepłych gniazdkach.Usiądziemy przy stolepod choinką i gwiazdą.Wszystkie świeczki zapłoną,będzie ciepło i jasno…”

Po wysłuchaniu piosenki dzieci powiedziały, jakie święta się zbliżają. W zabawach z chustą animacyjną wprowadziły świąteczny nastrój. Podnosiły i opuszczały chustę naśladując słabe, a potem coraz silniejsze opady śniegu, jechały saniami w rytm piosenki „Zima, zima, zima, pada, pada śnieg”, rozbijały śnieg kopytami, naśladując konie w zaprzęgu, wpadły w zimową zaspę, a kiedy już się z niej wydostały, wskazywały na chuście kolory związane ze świętami (zielona choinka, żółta gwiazda, czerwony ubiór Mikołaja, różne kolory bombek).

Nadszedł czas na przygotowania do świąt. Dzieci zatańczyły układ „Świąteczne porządki”, a następnie z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania pt. „Jadzia Pętelka odwiedza dziadków”. W trakcie lektury poznały świąteczne zwyczaje w rodzinie Jadzi: ubieranie choinki, nakrycie wigilijnego stołu, podanie wigilijnych potraw, dzielenie się opłatkiem. Przedszkolaki opowiedziały o zwyczajach w swoich rodzinach. Nie na wszystkich stołach, jak u dziadków Jadzi, pojawi się czerwony barszcz z uszkami, ale do wszystkich domów przyniesie prezenty Święty Mikołaj. Dzieci zatańczyły układ do piosenki o Mikołaju: „To Mikołaj, to Mikołaj, to Mikołaj Święty; to Mikołaj, to Mikołaj niesie nam prezenty”.

W ludotece robiło się coraz bardziej świątecznie. Dzieci z entuzjazmem przystąpiły do ubierania choinki. Zawiesiły na niej przyniesione przez nauczyciela bombki oraz własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe: kolorowe bombki z papieru, łańcuchy, gwiazdki, papierowe latarnie.

Kiedy choinka była gotowa, można było rozpocząć wspólne kolędowanie. Dzieci wysłuchały dwóch kolęd: „Wśród nocnej ciszy” oraz „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Grały podczas nich na bambusowych patykach, a rodzice pomagali w śpiewaniu.

Na zakończenie zajęć Pani Wicekonsul Renata Jędrzejczyk wręczyła wszystkim dzieciom świąteczne podarunki.

Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia:

Udostępnij:

stopka
stopka