logo

Nowe zasady składania wniosków paszportowych dla nieletnich do 12 roku życia

Związek Polaków w Mediolanie pragnie przekazać w imieniu WYDZIAŁU KONSULARNEGO AMBASADY POLSKIEJ W RZYMIE o nowych zasadach składania wniosków paszportowych dla nieletnich do 12 roku życia, które wchodzą w życie od 31 marca 2023r. :

Nowa usługa paszportowa online na portalu gov.pl już od 31 marca 2023 r. umożliwi składanie wniosków o dokument paszportowy dla dziecka do lat 12

Aby skorzystać z nowej usługi paszportowej matka lub ojciec, a także ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka, które nie ukończyło 12 roku życia i potrzebuje paszportu lub paszportu tymczasowego,  musi posiadać podpis elektroniczny – kwalifikowany, osobisty lub podpis zaufany.

Usługa online pozwoli złożyć wniosek o dokument paszportowy dla dzieci do 12 roku życia bez potrzeby umawiania wizyty w konsulacie. Odbiór dokumentu dla dziecka w wieku 5-12 lat będzie wymagał osobistej wizyty dziecka z jednym rodzicem, opiekunem prawnym lub kuratorem w konsulacie  (bez umawiania).

Aby od 31 marca 2023 r. móc korzystać z nowej usługi online i bez wizyty w urzędzie konsularnym załatwić  sprawę paszportową dziecka wyposaż się w podpis elektroniczny  kwalifikowany, osobisty lub podpis zaufany. Szczegółowe informacje na temat dostępne są na portalu gov.pl.

Udostępnij:

stopka
stopka