logo

Majówka po polsku

Nadszedł maj i przyniósł, już od początku, ważne dla Polaków święta. Te święta, w związku z faktem, że przypadają jedno po drugim a także często łączą się z wolnymi dniami poprzedzającymi i następującymi –  zachęcając również do tego, by uszczknąć kilka dni z urlopu – stały się prektekstem do utworzenia swoistego długiego weekendu. W polskiej kulturze ten długi weekend od kilkunastu lat nazywany jest majówką, choć jej początki prawdziwej majówki w naszej tradycji sięgają daleko wstecz.

Majówka dawniej

Majówką dawniej nazywano wiechę z młodej majowej jodełki, ozdobionej pięknymi wstążkami, którą chłopak stawiał przed domem swojej ukochanej. Miało to  miejsce zazwyczaj w nocy przed pierwszym lub trzecim maja albo przed Zielonymi Świątkami. 

Wraz z upływem czasu określenie to zaczęło oznaczać wycieczkę za miasto, na którą zabierano kosz pełen smakołyków: owoców, placka, nalewkę, itp. Wyrażenie to odnosi się bezpośrednio do maja, ale tak naprawdę chodzi o ciepłe wiosenne miesiące, kiedy przyroda się zieleni, odradza, ptaki śpiewają a słońce nie skąpi pierwszych ciepłych promieni. Taki swojski obraz majówki na polanie albo w pobliżu jeziora czy stawu znamy z literatury i pojawiaja się np. w “Dziewczętach z Nowolipek” Poli Gojawiczyńskiej.

Majówka dzisiaj

Dziś Majówką nazywa się głównie długi majowy weekend, który stał się prektekstem do rozluźnienia i odpoczynku od pracy i codzienności. 

Oficjalnie pierwszy maja otwiera w Polsce sezon grillowania, który stał się poniekąd specjalnością Polaków. Nie zależnie od miejsca zamieszkania, statusu społecznego czy zasobów portfela – Polacy grillują na potęgę, wykorzystując do tego własne ogródki, czasem balkony czy tarasy. Warto pamiętać, aby na grilla wybrać miejsce, w którym woń nie będzie przeszkadzała okolicznym mieszkańcom czy sąsiadom, bo zakłócenie porządku, również grillowaniem, jest w Polsce karalne. 

A na grillu króluje prowiant w stylu niemieckim: kiełbasa, kaszanka, karkówka, przypiekany chlebek, czasem warzywa. Do tego jak ulał pasuje piwo do wypicia w cieniu rozłożystego drzewa. Sklepy spożywcze doskonale wyczuły tę tendencję, ponieważ tuż po zdjęciu dekoracji i asortymentu wielkanocnego, zaczynają wystawiać wszystko, co niezbędne do sezonu grillowego. 

Ale współczesna majówka to nie tylko grillowanie. To także krótki urlop, w postaci wypadu na wieś, do rodziny, weekend pod znakiem relaksu w SPA lub krótki wyjazd za granicę. Dominują głównie miasta, jako wybrana przez bardziej zamożnych Polaków meta (bo tu akurat stan majątkowy decyduje o tym, kto się decyduje na zagraniczne wyjazdy).  Najczęściej wybierana jest Europa a raczej jej południe ze względu na bardziej sprzyjające warunki klimatyczne co po miesiącach zimy i szarości w polskim wydaniu, jest najchętniej wybierana opcją. Bo nie ma nic gorszego niż brzydka pogoda podczas majowego weekendu. 

Chociaż wówczas do gry wchodzi kolejna opcja na majówkę. Są to wszelkiego rodzaju imprezy kulturalne zamknięte, takie jak premiery teatralne, czy koncerty. Choć te ostatnie często są organizowane w plenerze i za darmo najczęściej,  aby znaleźć jak najwięcej amatorów,  którzy jakimś trafem, mimo pięknej pogody, nie mają innych planów.

Majówka po katolicku

Maj jest miesiącem dedykowanym Matce Boskiej. W kościołach odbywają się nabożeństwa ku jej czci, podczas których odmawia się Litanię Loretańską i śpiewa maryjne pieśni. Zwyczaj ten pojawił się w Polsce w latach siedemdziesiątych XIX w. , z czasem przeniósł się na zewnątrz. Dzięki czemu, głównie na wsiach i w miasteczkach – choć nietylko – stawiano mniejsze i większe przydrożne kapliczki poświęcone Maryi. Kapliczki te, to często małe arcydzieła sztuki ludowej, które do dziś zdobią polskie drogi. W dalszym ciągu pełnią swoje pierwotne funkcje, bo ludzie wciąż się gromadzą przy nich na modlitwie dla Maryi – tej mówionej i tej śpiewanej. Wciąż jeszcze rozbrzmiewają także stare i często zapomniane pieśni, które przechowywane są starannie w pamięci najstarszych mieszkańców, wspominających nabożeństwa maryjne z czasów dzieciństwa i młodości. 

Majówka w Mediolanie

Związek Polaków w Mediolanie, dbając o polskie tradycje, również organizuje Majówkę dla rodzin polskich i osób zainteresowanych. Majówka, którą przygotowuje wraz ze Szkołą Polską, odbędzie się 7 maja 2023 r. w Bosco in Città w Mediolanie. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej z Związku i na mediach społecznościowych. W przypadku uczestnictwa dzieci w wieku przedszkolnym wymagany jest zapis dziecka, dla którego przygotowane będą wspaniałe atrakcje.

Autorka: Adriana Fontanarosa

Na postawie:

https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/ciekawostki-jezykowe/MAJOWKA

https://mcksokol.pl/aktualnosc/tradycja-polskich-majowek

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1515274,1,majowka-po-polsku.read

Zdjęcie wykonane przez Julia Kicova z Unsplash

Udostępnij:

stopka
stopka