logo

Spotkanie dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat dedykowane Jerzemu Nowosielskiemu pt.:”Sztuka wokół nas” – 29 października 2023 – relacja

Dnia 29 października 2023 r. odbyły się w naszej Ludotece warsztaty malarskie pt. “Sztuka wokół nas” inspirowane twórczością Jerzego Nowosielskiego, gdyż w tym roku przypadałaby setna rocznica jego urodzin. Z tego powodu wybitny artysta stał się jednym z patronów 2023 roku.

Projekt był współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Zajęcia rozpoczęły się zabawą integracyjną z piłkami pozwalającą na zapoznanie się i stworzenie przyjaznej atmosfery w grupie.

Dzieci następnie z ciekawością wysłuchały prezentacji na temat twórczości malarza i wzięły aktywny udział w dyskusji na temat tego współczesnego autora sztuki. Początkowa nieśmiałość, którą wykazywały dzieci w nowej grupie, była stopniowo przełamywana i na pewno podczas kolejnych zajęć dzieci będą jeszcze bardziej chętne do wspólnej pracy i zabawy.

Mały podwieczorek poprzedził punkt kulminacyjny całych warsztatów. Po nim dzieci rozpoczęły pracę przy odtworzeniu obrazów Jerzego Nowosielskiego, po uprzednim wyborze druku jednego z nich.
Śmiało rozpoczęły szkice ołówkiem a następnie nakładać kolory na swoje dzięła pamiętając jednocześnie o prawidłowym mieszaniu farb, aby uzyskać właściwy odcień kolorów podobnych do tych na dziełach mistrza.

Na koniec dzieci wraz ze swoimi pracami zebrały się do grupowego zdjęcia i otrzymały mały upominek, będący niezapomnianą pamiątką tych niecodziennych zajęć warsztatowych.

Muszę przyznać, że bardzo miło mi się współpracowało z każdym z dzieci i chciałabym, żeby ten dzień długo pozostał w ich pamięci a także był inspiracją do twórczości artystycznej i ich rozwoju.
Wszystkich serdecznie pozdrawiam (Gaję, Franka, Stasia, Mattia, Vittorię, Marka, Giulię, Luisę, Martinę, Gabrysię i Leonardo) mając nadzieję, że uda nam się spotkać jeszcze raz w tak wyśmienitym gronie małych artystów.

Pozdrawiam również Davide i Lukę którzy nie zdążyli uczestniczyć w zajęciach, ale byli pełni zapału, aby spróbować swoich sił we własnoręcznym wykonaniu wybranych dzieł Jerzego Nowosielskiego w domu. Nie mogę pominąć też odważnej mamy – Kasi, która pomimo trudu macierzyńskiego dzielnie podjęła się namalowania obrazu wśród dziecięcych artystów.

Zajęcia z pewnością się udały i myślę, że zamysł pozostawienia w ich pamięci kilku szczegółów twórczości tego malarza został zrealizowany. Dowodem tego były wykonane przez dzieci prace, które starały się zachować cechy charakterystyczne dzieł Jerzego Nowosielskiego.

Dziękuję jeszcze raz i zapraszam na kolejne artystyczne zajęcia w Atelier “Na wyspach Bergamutach”.

Porowadząca zajęcia arch. Maria Stępień


Udostępnij:

stopka
stopka