logo

SPOTKANIE Z POLSKIM POETĄ RYSZARDEM KRYNICKIM7 listopada członkowie Związku uczestniczyli w spotkaniu z Ryszardem Krynickim, jednym z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich

, które odbyło się w reprezentacyjnej Auli Piusa XI Uniwersytetu Katolickiego „Sacro Cuore”. Poeta, tłumacz i wydawca poezji współczesnej został zaproszony do Włoch na uroczystość przyznania mu Międzynarodowej Literackiej Nagrody „za całokształt twórczości” w tegorocznej, ósmej edycji Międzynarodowego Festivalu Poezji w Vercelli (8º Premio Internazionale del Festival di Poesia Civile di Vercelli). Do tej pory niewiele słyszało się we Włoszech na temat Ryszarda Krynickiego. To niezwykle interesujące spotkanie, w czasie którego autor przypomniał okres, kiedy mógł publikować jedynie dzięki wydawnictwom działającym poza cenzurą, czytał swe wiersze i ilustrował przeźroczami różne etapy swego życia i twórczości, pozwoliło słuchaczom poznać poetę – człowieka i docenić jego wyjątkowość.

Podczas spotkania z poetą i z tłumaczką jego wierszy, prof. Francescą Fornari z Uniwersytetu Ca’ Foscari w Wenecji został zaprezentowany zbiór jeszcze nieopublikowanych we Włoszech poezji „Abitiamo attraverso la pelle” wyd. Interlinea („Mieszkamy przez skórę” – fragment z „Aktu urodzenia”, tomiku z 1969 roku, drugiego po debiutanckim „Pęd pogoni, pęd ucieczki (1968).

Udostępnij:

stopka
stopka