logo

“UNA CITTA’ DA SCOPRIRE” – ZWIEDZAMY SIEDZIBĘ REGIONU LOMBARDII


30 marca ZPwM zorganizował dla swych członków zwiedzanie z przewodnikiem nowej siedziby Rady Regionu Lombardia, trzydziestodziewięciopiętrowego Palazzo Lombardia o futurystycznej architekturze w nowej, jeszcze w fazie konstrukcji, części miasta, której plan zagospodarowania o nazwie “Porta Nuova” obejmuje trzy dzielnice Mediolanu: Garibaldi, Varesine i Isola.

Jednym z celów wycieczki było przybliżenie nam, Polakom mieszkającym w Mediolanie jak również włoskim członkom naszego Związku miejskiej instytucji jaką jest Rada Regionu Lombardia. To jedno z cyklu spotkań „Miasto do odkrycia” i, można by dodać, do pokochania, bowiem dla wielu osób Mediolan jest miastem fascynującym.

Palazzo Lombardia był do niedawna najwyższym (167 m) budynkiem w Mediolanie i we Włoszech. Tuż obok wznosi się już następny drapacz chmur, Torre Garibaldi, który wraz z 78 metrową iglicą odebrał prymat Pałacowi Lombardia i stał się najwyższym budynkiem Włoch (230 m). Warto przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno jednym z najwyższych włoskich budynków był 127-mio metrowy, powszechnie rozpoznawalny i dziś już historyczny, mediolański wieżowiec Pirelli (z lat 1955-60) architektów Giò Ponti i Pier Luigi Nervi, zwany familijnie „Pirellone” i będący do 2011 roku siedzibą Rady Regionu Lombardia.Udostępnij:

stopka
stopka